Криворівня


Вид в Криворівні (Оренштайн)

Вид в Криворівні (Оренштайн)

Криворівня

~~~~~
Криворівня розташована у долині ріки Чорний Черемош, 7 км від районного центру смт.Верховина. Перша письмова згадка датується 1719р. Назва походить від форми рівнини, на якій знаходиться село і яка має форму дуги.
Це село відоме в Україні в першу чергу завдяки видатному українському письменнику, політичному і громадському діячу Івану Франку. Іван Якович за запрошенням відомого фольклориста Гуцульщини Володимира Гнатюка вперше приїжджає в Криворівню ще в кінці позаминулого століття. Місця тамтешні йому настільки подобаються, що він обирає Криворівню для свого постійного літнього відпочинку і приїздить сюди майже щоліта з сім’єю протягом 12-ти років. В.Гнатюку вдалося перетворити маловідоме тоді гірське село на “літню столицю” української культури. В Криворівні відпочивали також Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич, Василь Стефаник, Марко Черемшина, Костянтин Станіславський та багато багато інших. Саме тут написав Коцюбинський повість “Тіні Забутих предків”, а через півстоліття зняв свій відомий фільм з такою ж назвою Сергій Параджанов.
Мало кому відомо, що тут, на присілку Грушівка, ще до початку Першої світової війни мав свою віллу Михайло Грушевський, який згодом став першим Президентом України. На жаль, вілла не збереглась (згоріла в 1914 р.), у наш час її відбудовано і створено музей.

Саме духовно-культурний феномен цього українського села разом із особливістю його рельєфу, що має форму гірського амфітеатру, відзначив В. Гнатюк, назвавши Криворівню „Українськими Афінами”.

~~~~~

Джерело тексту: Карпати.Інфо

Більше на АртКоло:

Додаткові посилання:

3 comments

  1. Сповіщення: Устеріки | АртКоло

  2. Сповіщення: Буркут | АртКоло

Сподобалось? Залишіть Ваш коментар!

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: