Друкарня Білоуса, Коломия


Коломия – Kolomea – Kołomyja

Цей будинок збудований братами Михайлом та Теодором Білоусами. Михайло Білоус  – відомий видавець, культурний діяч, представник руху “москвофілів”. Маємо 5 листівок з видом кам’яниці Білоуса (3 оригінальні зображення).

~~~~~

Початок видавничої та редакторської діяльності М. Білоуса припадає на 1864 рік — час заснування власної друкарні, яку в Коломиї називали «Камениця Білоусів». Видавав популярні і дешеві книжечки (переважно релігійного змісту) для широких верств українського населення. Діяльність М. Білоуса привернула увагу І. Наумовича, І. Кобринського, М. Верещинського, Луки Данкевича, Д. Вінцковського, Н. Третяка, Ю. Никоровича, А. Шанковського, А. Петрушевича та інших відомих діячів, які спонукали його до видання з їх допомогою журналу «Голос народу», перший номер якого вийшов 7 листопада 1865 р. У 1867 р. він починає видання місяцеслова «Фуркало», поезій Ю. Федьковича. У 1868 р. «Голос народу» перестав виходити, але вже 1869 р. з’являється нове видання — сатирична газета «Кропило». Виходила за участю Й. Лівчака, А. Шанковського, Д. Вінцковського, О. Маркова, Т. Досинчука. Редактором видання був Петро Федусевич, видавцем — Юрій Мороз, а друкував М. Білоус (усього вийшло шість номерів).
У 1871 р. за дорученням і з допомогою І. Наумовича заснована газета «Русская Рада», яку М. Білоус видавав понад 40 років. Він був відповідальним редактором, а І. Наумович — головним співробітником. Час від часу друкувався додаток до «Русскої Ради». Газета вміщувала історичні, політичні, релігійні, господарські матеріали, постійною була рубрика «Що в світі чувати?», друкувалося чимало літературних творів — повістей, оповідань, байок, поетичних добірок. 1871 р. з його друкарні вийшла також «Наука. Письмо для читающих міщан и селян…», видавцем і відповідальним редактором якої був Теодор Дроздовський. 1872 р. видає, періодичне видання для народу «Читальня», для аматорських сільських театрів — «Сочиненія драматические».
Михайло Білоус — учасник першого з’їзду галицьких українських редакторів (1875). Повернувшись із з’їзду, видавав «Народну школу» — «газету для учителей і пріятелей школы», щорічно — календар, У 1878 р. починає видавати з І. Трембицьким літературно-наукову газету «Весна», а згодом — «Пріятель дітей». За даними Б. Романенчука, упродовж 22 років (1864—1886) з друкарні М. Білоуса вийшло у світ 120 брошур, книжечок і пресових видань. Усі вони друкувалися т. зв. язичієм — мовою галицьких москвофілів. Власні видання підписував: «Черенками і накладом Михайла Білоуса і спілки» (до спілки належав його брат Теодор), інші видання позначував: «З печатни М. Білоуса», а згодом — «Иждивением М. Білоуса». Як жертводавець на народні цілі в 1906 р. подарував бібліотеці НТШ у Львові 125 томів книг.

~~~~~

Джерело тексту: Вікіпедія

Більше на АртКоло:

One comment

  1. Сповіщення: Москвофіли | АртКоло

Сподобалось? Залишіть Ваш коментар!

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: