Про Валерія Ковтуна

Валерій Ковтун

Валерій Ковтун презентує книжку з серії “Українське мистецтво у старий листівці”

Валерій Ковтун – відомий краєзнавець і колекціонер старих листівок. Народився 1948 року, працює директором Коломийського педагогічного коледжу.

БІЛЬШ ДОКЛАДНО:

КОВТУН Валерій Іванович

Народився 28 червня 1948 р. в в м. Новоселиця Чернівецької обл. Закінчив Чернівецький державний університет за спеціальністю «Математика» (1971 р.). З 1977 р. — заступник директора, а з 2001-го – директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатською національного університету імені Василя Стефаника. Заслужений працівник освіти і науки України (2008 р.). Автор багатьох статей з питань сучасної освіти.

Валерій Ковтун запровадив декілька історико-культурологічних проектів. Так, у проекті “Українське мистецтво у старій листівці” світ побачила серія із семи альбомів:

1. “Творчість Ярослава Пстрака у поштовій листівці” (2003 р.),

2. “Україна у поштовій листівці Якова Оренштайна” (2004 р.),

3. “З Коломиєю у серці: творчість художників у поштовій листівці” (2005 р.),

4. “Коломия: з минулого в сьогодення” (2005р.),

5. “Українські січові стрільці — лицарі рідного краю” (2007 р.),

6. “Гуцульщина – перлина Українських Карпат» (2009 р.),

7. “Тарас Шевченко і Прикарпаття” (2012 р.)

Другій проект Валерія Ковтуна – серія книжкових видань “Коломийська бібліотека”. Це науково-популярні й художні книжки давніх і нинішніх авторів про Коломию, різні її епохи. Це переклади, які залишалися невідомими. Це щоденники й передруки, розсипані по давніх часописах і збірниках та нарешті зібрані докупи. Це розповіді про тих, хто жив у них сірих каменицях і ходив міською бруківкою 100 чи 200 літ тому. До книжкової серії «Коломийська бібліотека» вже ввійшло більше 10 книжок, серед яких:

 • Леопольд Вайгель “Нарис про місто Коломию», 2008 р.,
 • Микола Савчук “Колумб з Коломиї”, 2008р.,
 • Микола Васильчук «Світочі галицького відродження», 2009 р.,
 • Володимир Глинський «Щоденник 1916-1920 рр».,
 • Валерій Ковтун «Золота доба коломийської листівки», 2010р.,
 • Микола Савчук та Микола Васильчук «Феномен коломийського краєзнавства», 2010 р.,
 • Степан Андріїшин “Коломия у міжвоєнний період 1919-1939 рр.”, 2010 р.,
 • Мирослава Кочержук «Українська державна гімназія в Коломиї 1892-1944 рр.», 2011 р.

У третьому проекті «Коломия у світі мистецтва» вийшли комплекти листівок, які е передруками старих поштових карток або карток, які відображають нові маловідомі мистецькі твори, а також творчість сучасних художників. Світ побачили вже сім випусків: у першому і другому представлено малярську творчість Святослава Гординського, у третьому – листівки, які відображають козаччину із збірки Коломийського національного музею народного мистецтва Гуцульщинн та Покуття імені И. Кобринського. Четвертий випуск приурочено творчості відомого в Україні та світі художника Мирослава Ясінського. Наступні три випуски присвячено 770-річчю першої писемної згадки про Коломию. П’ятий випуск називається “Гайдамаки” Тараса Шевченка у коломийських листівках минулих літ”. У шостому випуску репрезентовано графіку Романа Кочержука – листівки, що відображають пам’ятні місця Коломиї, а сьомий випуск знайомить з роботами Сергія Зінця, відомого скульптора та графіка нашого краю.

За ініціативи Валерія Ковтуна організовано і проведено в Коломиї регіональні, всеукраїнські та міжнародні науково-теоретичні конференції, зокрема:

 • до 125-річчя від дня народження українського художника Ярослава Пстрака та пам’яті Михайла Фіголя, мистецтвознавця, професора Прикарпатського університету імені Василя Стефаника (25 березня 2003 р.),
 • «Українська видавнича справа в Коломиї (друга половина ХІХ-ХХ ст.)» (25 лютого 2004 р.),
 • «Коломийський музей народного мистецтва Ґуцульшини та Покуття та його значення в розвитку національного музейництва в Галичині» (25 лютого 2005 р.),
 • «Коломия давня і нова: міська цивілізація в історії та культурі» (27 жовтня 2006 р.),
 • «Січово-стрілецька традиція в історії, культурі та мистецтві України XX століття» (17 травня 2007 р.),
 • «Гуцульщина як історико-культурний феномен» (29 жовтня 2009 р.).

Валерій Ковтун нагороджений медаллю «Будівничий України» (2008 р.), почесною відзнакою Івано-Франківської облдержадміністрації «За подвижництво в культурі Прикарпаття». Ім’я Валерія Ковтуна занесено до Книги пошани міста Коломиї (2007 р.), він лауреат обласної педагогічної премії імені Мирослава Стельмаховича 2010 р.).

2 comments

 1. Сповіщення: Валеріан Крицінський: картини та розписи | АртКоло

 2. Лариса Лук"янова

  Зворушена. Надзвичайно вдячна. Зовсім випадково потрапила на сайт і раптово опинилася у дитинстві. Я народилася й виросла в Коломиї Ми жили в центрі міста, практично на перехресті вулиць Театральної і Степана Бендери ( в роки мого дитинства – вулиця Жданова). Пам”ятаю добре Районний і Міський будинки культури, там працювала моя мама і я частенько приходила до неї, пам”ятаю вулицю Кірова, там була дитяча спортивна школа. Десь років п”ять назад приїздила на ювілей школи, місто дуже змінилося, мало що упізнала, а з листівок глянула на мене моя Коломия! Ще раз дякую, пане Валерію
  З повагою, Лариса Лук”янова (Цугалевич)

Сподобалось? Залишіть Ваш коментар!

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s